samsun-liken-planüs-tedavisi

Liken Planus nedir?

El bilekleri, ayak bilekleri ve gövdede mor-kırmızı renkte kabarıklıkların görüldüğü bir deri hastalığıdır. Oldukça kaşıntılı bir deri hastalığıdır, ağız içinde beyaz renkte haritavari çizgilenmeler şeklinde döküntü görülür.

Liken Planus nedeni nedir?

Kesin nedeni bilinmemektedir, yapılan araştırmalarda hepatit-b ve hepatit-C geçirenlerde daha sık görüldüğü, bu enfeksiyonlara karşı vücudun bir duyarlılık reaksiyonu olduğu düşünülmektedir.

Liken Planus belirtileri nelerdir?

Kaşıntı, döküntü özellikle el bilekleri, ayak bilekleri ve bazen gövdede kırmızı deriden kabarık mercimek tanesi büyüklüğünde kabarıklıklardır

Liken Planus tanısı nasıl konur?

Dermatoloji hekimi tarafınca muayene ile tanısı konulur.Hastalık tanısını kesinleştirmek için hekim tarafından deri biyopsisi istenebilir.

Samsun Cildiye doktoru Dermatolog Dr. Özlem KAPLAN ile iletişime geçiniz.

Liken Planus tedavi yöntemleri nelerdir?

Hastalığın şiddetine göre tedavi belirlenir. Hafif hastalıkta kortizonlu kremler ve kaşıntı giderici ilaçlar kullanılır. Yaygın döküntüsü ve şiddetli kaşıntılı hastalarda ağızdan alınan kaşıntı ilaçları(antihistaminilkler) kullanılır

Liken Planus’a neden dikkat etmeliyiz?

Liken Planus ortalama 2 yıl içerisinde gerileyebilen bir deri hastalığıdır, ancak ağız lezyonları (eroziv liken planuslar) zaman içerisinde deri kanserine dönüşebilmektedir. Bu nedenle dudakta ve ağızdaki yara şeklinde olan liken hastalığının tedavisiz bırakılmaması gerekmektedir.

Liken Planus bulaşıcı mıdır?

Liken Planus kişiye özgü bir hastalıktır, bulaşıcı değildir

Liken Planus’un yiyeceklerle ilişkisi var mıdır?

Herhangi bir yiyecek içecek hastalığın şiddetini arttırmaz, hiçbir yiyecekle ilişkisi yoktur.

Sık görülen diğer deri hastalıkları Egzama ve Sedef hastalığı hakkında bilgi almak için tıklayınız.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”